Tā kā vakardiena pavadīta mājās, vismaz šodien paredzēts +/- atgūt nokavēto. Dienas pirmajā pusē - ekskursija uz Potsdamu (mazu pilsētiņu pie Berlīnes robežas) ar vācu valodas kursu ārpusnodarbību izklaides organizētāju, bet vakarā mājas ballīte pie manām dāņu valodas kursu biedrenēm.
Sākumā gan ar riteni no kojām jātiek līdz Berlīnes pierobežas bāņa stacijai - Wansee. Ieplānoju apmēram 1.5 - 2 h garu braucienu ar riteni (zinot savu vēlmi pa ceļam visur apstāties un fotografēt).
Pirmais objekts - Ķengarags! |
Milzu velobraucēju un gājēju tunelis zem šoseju sazarojuma. |
Un apmēram pēc 1.5h arī vajadzīgā pietura. |
Divstāvīgu vilcienu! |
Braucam vilcienā, blakus apsēdusies maza, pēc izskata kautrīga meitenīte. Nolemju sākt ar viņu. Kad vilciens jau brauc cauri Potsdamai, sāku sarunu. Brenda, no ASV (izrādās, ka arī ASV ir kautrīgi cilvēki). Pavisam nedaudz parunājam, līdz pēkšņi sarunā iesaistās mūsu ekskursijas, kā arī ārpusstundu nodarbību vadītājs - Pēteris. Jau vācu valodas testā viņš man teica, ka strādājis 2 gadus Latvijā, tagad uzzinu vairāk. Izrādās, ka viņš personīgi pazīst Misānu, mūsu LU viduslaiku vēstures pasniedzēju. Un strādājis arī ir LU. Latviski māk "Sveiki" un "Labdien".
Klāt arī pati Potsdama. Izkāpjam no vilciena un dodamies uz Potsdamas parku, kur pilns ar pilīm.
Pa ceļam nolūkoju otro upuri - tievu, blondu meiteni ar... ūsām un armijas zābakiem līdz celim. Izskatās, ka arī viņai nav kompānijas + dīvainā paskata dēļ esmu viņu ievērojusi jau kopš pirmās dienas, un, manuprāt, arī viņa varētu būt no kādas bijušās PSRS valsts (gaiši sintētiski zaļš paš-vai-vecmāmiņas adīts džemperis no sintētiska izskata vilnas). "Netīšām" sāku iet blakām un sāku iepazīties, prasot, kā viņu sauc un no kuras valsts. Nu jā - es taču teicu! Krievu Iļjana (? vārdus es atceros ļoti slikti) un arī studēs mākslas vēsturi! Kā par brīnumu, cenšos pateikt, ka māku runāt krieviski, bet teikums "Ja paņimaju pa ruski" sanāk tik samocīts kā nekad. Domas un visādi vācu/angļu vārdi šaudās galvā, bet neko vairāk krieviski šķiet nemāku pateikt, pat doma, ka nesen pratu runāt krieviski bez akcenta, šķiet absurda. Turpinam sarunu vāciski. Īsti gan nevedas, Iļjana nav no runātīgajām.
Parkā esam pie pirmās pils un pēc izskata mazākām villām. Viena no tām šobrīd ir Potsdamas universitātes ēka, bet pagātnē uzceltas vienīgi virtuves vajadzībām, jo lielajā pilī ar visām 300 telpām virtuvei īsti vietas nebija.
Pēteris stāsta laikā un fonā otra saimniecības villa.
Cauri skulptūru dārzam nonākam pie ķīniešu paviljona. No sapratnes par Ķīnu gan būvniekiem bijis skaidrs vien tas, ka jābūt pūķiem!
Starp daudzajām maz-ēkām milzu alejas.
Un ziemas dārza ēka. Skaisti :) Sajūtos nedaudz kā Spānijā.
Un dārzā piektrūkst vienīgi citronkoku un apelsīnkoku pilnīgai Spānijas sajūtai.
Vai Spānijā aug rabarberi? |
Izskatās, ka ar Iļjanu vairs nekāda saruna neizdosies. Tā kā pa ceļam jau esmu noklausījusies, ka arhitektūru aplūkot dodas valodas kursu franču daļa un gandrīz visi runā franciski savā starpā, nolemju iepazīties ar ļoti franciska izskata meiteni. Sāku sarunu ar jautājumu, vai viņa ir no Francijas un izrādās, ka no Spānijas! Protams - no visa franču bara jātrāpa spānietei :D Bet meitene ir ļoti jauka, perfekti runā vāciski, daudz, kas ir labi, turklāt, vārds ir Laura, ko man viegli atcerēties Latvijas Lauras dēļ :)
Vēl viena izpratne par Ķīnu. Tērpi ķīniski, bet sejas kā eiropiešiem, jo neviens jau tā īsti ķīnieti nebija redzējis. |
Sansusī pils ar terasēm. |
Karalis, kurš negribēja greznu kapu un pavēlēja bada likvidēšanai Prūsijā audzēt kartupeļus. Varbūt tāpēc vāciešiem tie kartupeļi tik mīļi. Uz kapa, protams, kartupeļi. |
Frizieris |
Brīdi apsveru, ko darīt, līdz pienāk Laura un Haneula, un apspriež, vai nevajadzētu kaut kur doties iedzert kafiju. Es ar prieku piekrītu. Izrādās, ka kompānijā esam daudz vairāk - maza auguma meitene Ramona no Šveices un spāniska izskata puisis Alberto.
Sākumā piesēžam kebabu ēstuvē, jo Ramona un Alberto grib arī ko ēdamu. Tur uzzinu, ka viņi visi, izņemot Alberto, ir vācu valodas grupas biedri B2/C1 līmenī. Haneula gan taisnojas, ka viņa nemaz uz C1 vāciski nemāk, bet nu es negribu ticēt. Man gan vairāk pa ceļam ar Alberto, kurš ir A2 grupā, tad es ar savu A2/B1 sajūtos mierīgāk, jo skaidri zinu, ka runāju nepareizi. Ejam un sarunājamies sava ierobežotā vācu valodas vārdu krājuma ietvaros. Izrādās, ka viņš šeit ir visvecākais -
Saldējuma karstā šokolāde ar putukrējumu. Pietrūkst vienīgi medus! :D |
Mana jauniepazītā spāņu kompānija, kurā gan tikai 2 ir spāņi. |
Arī Potsdamai savs guļamrajons ar grafiti. |
Kūciņa uz jumta. |
Pa ceļam uz mājām ar riteni - vigvamveidīgā baznīca ar Merkeli pakājē. |
Paspējusi vēl ātri safotografēt google karti, kā nokļūt pie skandināvu meitenēm, ierodos grilla laukumā, kas tiešam atrodas sānos kojām. Uz galdiem salāti, maizītes, olīvas utt. Pie grilla puisis grillē gaļu. Bet vispār izskatās, ka es esmu vienīgais viesis. Protams, sākas iztaujāšana. Un, protams, viņi visi ir vācieši. Vieglākie jautājumi ātri palido garam, sākas grūtākā daļa, kurā es vai nu sāku nesaprast, ko man prasa, vai arī nezinu kā vāciski noformulēt savu domu. Bet nu apmēram jau visu intereses par savu personību, apmierinu. Pamazām arī sāk ierasties citi koju iedzīvotaji ar pašgatavotiem salātiem. Tikmēr es jau savas grillētās vistiņas filejas esmu pievarējusi un gatava braukt, pa ceļam gan paķeru vēl vēlēšanu materialus, iespējamajam referātam vācu valodas kursos. Izrādas, ka partiju piedāvājumā ietilpst arī pildspalva un prezervatīvs.
![]() |
Grilla dārzs |
![]() |
Vāciešu grillēšanas komanda |
Šķiet, ka esmu nedaudz par tālu tikusi, tāpēc pie "apgrafitotās" ēkas braucu iekšā kvartālā. Un nonāku - grafitī iekšpagalmā. Un tālāk - bohēmiskā parkā. Berlīne ir pārsteigumu pilna.
Romantiski bohēmiskais iekšpagalms |
Beigās gan ar kādu 1.5h nokavēšanos esmu pie dānietes Annas. Meitenes gan ir gatavas doties pēc uzkodām - suši un alus. Es pievienojos. Piemājas suši ēstuvē pasūtam katrs pa porcijai un, kamēr gatavo, dodamies uz Aldi veikalu pēc alus un vīna.
Tikmēr ieradušies pārējie kavētāji. Šķiet, ka pārsvarā šeit ir dāņi, kādi 10 gabali, es, kursabiedri - japāniete Yume, beļģis Hadriens, Marte no Norvēģijas un pāris neredzētas sejas - angļu puiši, kas izskatās kā no Harija Potera filmām.
Amēlija ar suši |
Paliekam šeit uz pāris stundām, izklaidējoties minam katra gadu skaitu. Šķiet, ka man laikam ir rekords. Nākošais - Niklass ar 25.
Mazā bāra papildtelpa |
Pēc nelielas maldīšanas, nokļūstam pie kluba. Netālu pie laternas pieslēdzu savu riteni, tikmēr Andrea mums dod norādes sadalīties grupās un tēlot, ka viens otru nepazīstam, izskatīties ne tik iedzērušiem. Hmm, vai tiešām šeit ir facekontrole kā dažreiz "Pienā"? Izpildam prasīto, taču drīz vien pēc dokumentu uzrādīšanas esam iekšā un stāvam vēl garakā rindā uz mantu pārbaudi. Mani sāk satraukt tas, ka man somā ir velo pumpis un uzgriežņu atslēgu komplekts, bet nu neko darīt. Vestibils, kurā gaidam, atgādina PSRS laiku poliklīnikas. Nu vai vismaz kādu citu sabiedrisko iestādi. Pēc kādām pārdesmit minūtēm rinda izstāvēta. Somas pārbaudītāja tik noprasa, vai tas ir ritenim un vairāk nosvārstās pie manā rokassomiņā atrastā fotoaparāta. Tieku instruēta, ka fotografēt klubā ir stingri aizliegts, citādāk draud aparāta atņemšana un esam pie maksāšanas. 12 eiro!!! Tiešām??? Par klubu?? Bet nu nekas jau neatliek, jāuztver kā muzeja apmeklējums. Skandināvi neizskatās tik šokēti, nu jā, cits cenu līmenis.
Iekštelpās salīzinājums ar PSRS nolaistajām sabiedriskajām ēkām tikai pastiprinās. Dīvainas flīzētas telpas, šauri gaitenīši ar netīrām, nobružātām sienām, šauras kāpnes lejā, šķiet kā uz katlumāju Krustpils Kultūras namā, visur trubas. Un mūzika. Brīžiem kā sistemātiski cirvja sitieni pa trubām, tad kā vienmērīgs slīpmašīnas sīciens. Vai tiešam es esmu TIK veca? Deju zālē tā nešķiet, es starp mazajiem skandināviem esmu gandrīz vai viena no garākajām, taču pārējie kluba apmeklētāji! :o Brīžiem kļūst baisi - cieši apkārt vien tikai ap 2m gari, labi trenēti vīrieši. Nu gandrīz kā Hitlera armijas āriešu izlase.
Uz beigām jau tomēr kaut kā pierodu arī pie specifiskā mūzikas stila un pat izdodas kaut cik atslābt, lai mēģinātu pie šādas mūzikas dejot. Nogurums gan drīz ņem virsroku. Ap 4:30 sapulcējamies starp-deju zāļu telpā starp metāla restēm un trubām. Daļa dodas prom jau tagad, mēs ar dāņu puisi Sonnu un Yumi vienojamies doties prom nedaudz vēlāk. Un, atvadoties no abiem pārējiem, kas mājup brauks ar bāni, sākas mans 2 h garais ceļš mājup.
Cietums pa ceļam |
Slavenā Siege Seule kolonna tukšā krustojumā |
Tumsā Tiergārtens neizskatās diezin ko drošs, labi, ka ar gaismiņām vācieši nav skopojušies |
![]() |
Nemāku interentā atrast lateksa formas tērpu, kādu redzēju, bet nu Ramstein biedri vismaz nedaudz kaut ko tamlīdzīgu atgādina. |
Tikai pirmdien uzzinu, ka klubs kurā mēs bijām ir bijušais peldbaseins un skaitās pie vieniem no labākajiem Berlīnes Tehno klubiem.
Pēc laika, atminoties sajūtas agrajā rītā braucot mājās no pirmā Berlīnes kluba apmeklējuma, gribas to saistīt ar šo tik bieži vācu valodas un Berlīnes kultūras stundās atskaņoto Peter Fox dziesmu par šo pašu tēmu: